Football Works:
I 2022 fikk Vålerenga Samfunn midler fra EFDN (European Football for Development Network) til å starte prosjektet «Football Works» i april 2023 som skal vare i 2,5 år. Vålerenga Samfunn har tett samarbeid med Ullersmo Fengsel, der vi driver ukentlig aktivitet både i fengselet, men også på Intility Arena. Football Works er et prosjekt har som mål å gi sportslige muligheter i fengsel og bruke den sosiale verdien av fotball til å hjelpe nåværende innsatte med kompetanseheving, veiledning, arbeidstrening og muligheter i arbeidslivet for å gjøre veien fra fengsel til samfunnet og arbeidsmarkedet kortere. Football Works skal også være med å bidra til at innsatte kan ta positive steg i egen utvikling og tilby en sosial møteplass.
I perioden Vålerenga Samfunn er del av Football Works skal EFDN arrangere 3 Football Works Festivaler (turneringer) med de andre prosjektklubbene. Hvor neste turnering blir inne i et fengsel i Serbia i september. De skal også arrangere fysiske prosjekt møter i samarbeid med medlemsklubbene. Det tredje Football Works seminaret ble arrangert i Leverkusen, Tyskland 27-29 mai. Football Works-prosjektpartnere samlet seg på Bay Arena, stadion til Bayer 04 Leverkusen for å bli oppdatert på partnernes arbeid og utvikling av prosjektet. 8 klubber var representert fra over hele Europa (Leverkusen, Saints Foundation, Bohemian FC, FC Emmen, Vålerenga Fotball. Sremska Mitrovica og FC Utrecht. EFDN (European Football for Development Network) arrangerte møtes sammen med Bayer 04 Leverkusen. 29. mai besøkte klubbrepresentantene fengselet JVA Wuppertal-Ronsdorf. Der fikk vi en omvisning i fengselet. Interessant og spennende og se hvordan fengselsfasiliteter og organisering av andre fengsler i andre land i Europa.
Et fint møte der vi fikk utvekslet relevant informasjon om prosjektet, diskutert og jobbet med utfordringer og veien videre, inkludert den kommende turneringen, som finner sted i Serbia i september. Til stede var flere prosjektledere fra klubber, men også ansatte fra fengsler som klubbene samarbeider med. Det var nyttig å utveksle ideer og relevant informasjon for å gjøre prosjektet enda bedre.

Prosjektledere og ansatte i de forskjellige medlemsklubbene til Football Works utenfor Wuppental-Ronsdorf fengsel i Tyskland etter et besøk. Prosjektleder Maren Vik Edvardsen og Kevin Hansen representerte Vålerenga Samfunn.

Det tredje Football Works seminaret ble holdt på Bay Arena, Bayern 04 Leverkusen sin stadion. Her alle prosjektlederne ute på matta.


Det var spennende å besøke Wuppental-Ronsdorf fengsel. Vi fikk omvisning og informasjon om hvordan fengselet ble drevet. Fint fengsel med gode fasiliteter.


Maren Vik Edvardsen måtte teste fotball ferdighetene sine på fotgolf banen som de innsatte hadde lagd av gjenbruksmaterialet. Veldig kul bane som var kreativ og utfordrende. Ingen ting å klage på ferdigheten til unge Edvardsen.